• 2015 - 2016
  • -Refurbishment of the changing rooms
  • -Club raised £250 for UNICEF as part of World Squash Day
  • -£203 raised for Breast Cancer as part of an invitational competition against a Bannatynes XI
  • 2015
  • -D&CSRA Club of the Year
  • 2014
  • -Club raised £220 for Sport Relief
  • 2013
  • -D&CSRA Small Club of the Year
  • 2012
  • -Club raised £335 for Sport Relief
  • -World Number 1, James Willstrop visited Sedgefield for an exhibition match
  • 2011
  • -D&CSRA Small Club of the year Winners
  • -Mick Carr, Sedgefield Squash Club Chairman was voted Volunteer of the Year 2011 for Sedgefield in the County Durham Sport Partnership Awards Scheme
  • 2010
  • -D&CSRA Small Club of the Year Winners
  • -Clubmark Silver Accreditation achieved
  • -Chris and Julia Rowsby awarded the Endeavour Trophy for services to club and county
  • -Club raised £753 for Sport Relief
  • 2009
  • -Full refurbishment of squash courts, with funding via England Squash and Racketball
  • 2008
  • -D&CSRA Club of the Year Winners
  • -County Durham Sport, Sedgefield District Club of the Year
  • 2006
  • -Chris Rowsby, Durham County Sport, Sedgefield District, Male Volunteer of the Year
  • -Julia Rowsby, Durham County Sport, Sedgefield District, Female Volunteer of the Year
  • 2005
  • -Clubmark Bronze Accreditation achieved
  • 2015-2016
  • -Chris Gillespie – Appointed England Over 35’s Captain
  • -Mens 2nd team – D&CSRA Division 3 winners. Unbeaten all season
  • -Mark Simpson – Player of the Year - D&CSRA Division 3
  • 2014-2015
  • -Chris Gillespie - awarded the Peart Trophy for his performances at County level
  • -At a 1st division match against Nunthorpe, the 1st team fielded 3 juniors with an average team age of 171/2
  • 2013 - 2014
  • -Mens 1st team - D&CSRA division 2 winners
  • -Mens 3rd team - D&CSRA division 5 winners
  • -Robert Pearce - winner of plate competition at D&CSRA County Closed Competition
  • -Stephen Rowsby - Player of he Year - D&CSRA Division 2
  • -George Peden - Player of the Year - D&CSRA Division 5
  • 2012 - 2013
  • -Mens 1st team - D&CSRA division 3 winners
  • -Mens 2nd team - D&CSRA division 4 runners-up
  • -Mens 4th team - D&CSRA division 6 winners
  • -Robert Pearce, plate competition runner-up at D&CSRA County Closed Competition
  • -Stephen Rowsby - Player of the Year-  D&CSRA Division 3
  • -Oliver Walls - Player of the Year - D&CSRA Division 5
  • -Gordon Peden - Player of the Year - D&CSRA Division 6
  • -Chris Gillespie - County Performance of the Season
  • 2010 - 2011
  • -Mens 2nd Team - D&CSRA Division 4 winners
  • -Johnathan Slee - Player of the Year - D&CSRA Divison 3
  • 2009 - 2010
  • -Mens 1st Team - Runners up in D&CSRA League Cup
  • -Johnathan Slee - Player of the Year - D&CSRA Division 2
  • 2008 - 2009
  • -Mens 1st Team - D&CSRA Division 3 Winners
  • 2007 - 2008
  • -Peter Redshaw - Player of the Year - D&CSRA Division 6
  • -Stephen Rowsby - Player of the Year - D&CSRA Division 5
  • -Mens 2nd Team - D&CSRA Division 4 Winners
  • 1994 - 1995
  • -Mens 1st Team - D&CSRA Division 4 Winners
  • 2013 - 2014
  • -Ladies Team D&CSRA First Division Runners-Up
  • -Anne Holmes - Player of the Year - D&CSRA Ladies Division 1
  • 2012 - 2013
  • -Ladies Team D&CSRA First Division Runners-Up
  • -Establishment of Ladies 2nd team
  • -Sue Smith, runner-up in County Masters competition
  • 2011 - 2012
  • -Ladies Friendly Team - Winners, Ladies Friendly League
  • -Ladies Team - D&CSRA League Cup Winners
  • -Ladies Team D&CSRA First Division Runners-Up
  • -Sharon Brown won the County Masters competition at Yarm, beating Sue Smith in the final.
  • 2010 - 2011
  • -Ladies Team - D&CSRA League Cup Runners Up
  • -Ladies team were undefeated Champions of Division 2 .
  • -Ladies Friendly Team - Winners Ladies Friendly League
  • -Anne Holmes - Divisional Player of the Year (Division 2)
  • -Sharon Brown - Overall Ladies Player of the Year
  • 2009 - 2010
  • -Victoria Barker - Best Individual County Performance
  • 2005 - 2006
  • -Ladies Team - D&CSRA Division 2 Champions
  • 2015 - 2016
  • -Jessica Weatherspoon – NE Regional Champion U11 Girls
  • -Oliver Walls – Silver medallist at the National College Squash Championships
  • -James Knowlson - awarded Club Player of the Year
  • -Jessica Weatherspoon – awarded the Malcolm Mills trophy for County junior player of the year
  • -Under 11s team – D&CSRA County plate winners
  • -Oliver Walls - U19's winner - County Closed
  • -Oliver Walls - U17's winner - County Closed
  • -Jessica Weatherspoon - U13 Girls winner, County Closed
  • -Jenny Walker - U13 Girls runner-up
  • -Jessica Weatherspoon - U11 Girls winner - County Closed
  • -Jessica Weatherspoon - U15 Girls runner-up
  • 2014 - 2015
  • -Oliver Walls - U19's winner - County Closed
  • -Robert Pearce - U19's Runner-Up
  • -Oliver Walls - U17's winner - County Closed
  • -Jessica Weatherspoon - U11 Girls winner - County Closed
  • -James Knowlson - U15's plate winner - County Closed
  • -3 Sedgefield juniors played in the D&CSRA U17s team which won the inter-county championship
  • -Robert Pearce - awarded County Junior Service trophy
  • 2013 - 2014
  • -Robert Pearce - U19's winner - County Closed
  • -Oliver Walls - U15's winner - County Closed
  • -George Peden - D&CSRA Divisional Player of the Year (Division 5)
  • -Oliver Walls - Winner of Norwegian Junior Open, Under 15's
  • 2012 - 2013
  • -Robert Pearce - U17's winner - County Closed
  • -Oliver Walls - U15's winner - County Closed
  • -Oliver Walls - D&CSRA Divisional player of the year (Division 5)
  • -Daniel Toas won the club handicap competition
  • -Under 19's team - D&CSRA league champions
  • -Under 15's team - D&CSRA league champions
  • 2011 - 2012
  • -Oliver Walls won the Club Handicap competition
  • 2010 - 2011
  • -Junior Club is runner-up for "Best Team" category at Sedgefield Youth Awards